Múltidéző
Emlékezzünk Radna-Borberekről
Jékey Ilona leírása 1895-ből1 (szöveghű változatban)
Most, hogy beállottak az unalmas, téli napok: jól esik lelkemnek visszagondolni az oly kellemesen eltöltött borbereki napokra és eszembe jutnak ekkor nagy regényirónk, Jósika Miklós szavai: „emelkedjünk fel a képzelet szárnyain!....”
Oda képzelem magam az Ünőkő és a többi hegyóriások alá, a szép Izvor partjára, abba a bájos völgybe, a sokszor megénekelt Ördögszorosba, hol a fenyők koronái majdnem az eget verik a sziklák tetőin. Előttünk látjuk a kies2 borbereki Emke szállót, a szálló előtti pavillont, a fürdő bejáratnál feltörő kősziklát, a mit már a természet szoboralapzatnak alkotott. Gondolatban felkeresem Borberek éltető vasas savanyú vízét, azt az üditő vizet, mely a páratlan havasi levegővel életre kelt minket a nagy városok tikkasztó levegője után. Hallom a bethleni zenekar több jóakarattal, mint művészettel előadott Säckingeni trombitás-át, a fürdővendégek nevetgélését, látom, miként csoportosul egy-egy átfutó vendég kocsizörgésére a mi kis fürdőtársaságunk.
Eszembe jutnak a szombati borbereki és vasárnapi dombháti3 hangversenyek. Ilyenkor toborozzuk az elemeket különböző kirándulásokra. Nem emlitem az ünőkői, korongyosi és a felejthetetlen cseppkőbarlangi4 kirándulásunkat, képzeletem csak azt a büszke amazoncsapatot* látja deli lovagoktól kisérve, a mely épen most szervezkedik verőfényes vasárnap délután 3 órakor a kies telep szerény bányász5 lakásai között.
Délczeg paripák helyett ugyan egyszerü havasi kis lovakat vezet a „Huttmann fia.” Nagy dolog a lóválasztás, egyik ezt a lovat akarja, a másik szintén; végre nagy bajjal elhelyezkedünk, megadják a jelt az indulásra.
Kettős sorban haladunk, utunk folytonosan az Izvor6 partján vezet, társaságunk vigan nevetgél, hol egyik, hol másik élczen, esetleges panaszon, a mit egyik-másik hallott. Megállunk megbámulni azt a sziklaomlást, a mit egy zivatar az előtt nehány nappal hozott le a felső sziklákról.
Utunkban elhaladunk a Zichy villa romjai mellett és a sziklából kiálló kőkereszt tudja csak feledtetni a nemzetéről és önmagáról megfeledkező veszprémi püspököt7.
A bányasalakból képződött vert fekete uton ellovagolva a mészkemenczék közelében feltünik a második kilóméter. Sebes ügetés után megérkezünk Ó-Radna bányavárosba, a hol a lovas csapat igyekszik gyorsan átsurranni Radna főterén, de máskép rendelék az istenek, mert nagy az ünneplő közönség, Ó-Radna utczája pedig szük. De már látjuk az egynegyed órányira levő dombháti fürdőt, a szeszélyes, időjósló Magura lábai alatt.
Érkezésünk jelezve volt, és a dombháti fürdővendégek élükön fürdőgondnokukkal, a mindig előzékeny és kedves Kiss Andor urral harsány éljenzéssel és zeneszóval fogadnak. Megismerkedünk a dombháti fürdő notabilitásaival, a mi testvéreinkkel, bejárjuk a fürdőtelepet és Lengyel Béla dr.-nál is nagyobb szakértelemmel analisáljuk a mésztufából képződött dombon levő Livia forrást. Birálgatjuk, hasonlitgatjuk, nézeteket cserélünk, hogy melyik jobb, kellemesebb; mi kiemeltük a borbereki viznél annak alacsony hőfokát, dús vas és szénsav tartalmát; a dombháti vendégek pedig magasztalják forrásukat, kénsavas magnesia, kettedszénsavas natrium stb. tartalma miatt. Nekünk is azt a jó tanácsot adják; jobb lett volna előbb Dombhátnak kevésbé éles levegőjéhez hozzá szoknunk, és csak azután tenni ki tüdőnket a borbereki havasi levegőnek; azonban mi teljesen meg voltunk elégedve választásunkkal.
Dombhát az E. K. E. aegise alatt igyekszik régi dicsőségét visszaszerezni; Borberek a nagyra törekvő ifju nemes ambiczióját jelzi.
Betérünk a nagy és impozánsan kivilágitott étterembe, a hol izlésesen felteritett asztalok vártak; ott találjuk Guzman János bányatanácsost, kinek a magyarság ügye oly sokat köszönhet; Hunyadi Imre dr. főszolgabirót, Geley Lajos drt, a mi kedves fürdőorvosunkat; a daliásan csárdást lejtő szolgabirákat: Pokolit és Geisztot; a bányalátogatókat előzékenyen fogadó bányatisztet: Fizély Sándort, a fáradhatlan utmestert: Kleiner Árpádot, a fakereskedő részvénytársaság derék főmérnökét: Kronenfeld Ernőt, kinek pályája a fekete világrész legdélibb fokánál kezdődik ugyan, de áfrikai pályája már 3 éves korában véget ért.
Vacsora után Borberek és Dombhát tánczra perdült; jártuk a csárdást kivilágos-virradttig. A borbereki társaság tagjai ezután ismét utnak indultak, a mint következik: Beer Henrikné, a modern fürdővendég typusa, a vig kedélyü Ajtai Ákosné; Borberek két havasi rózsája Kőváry L. Aranka és Sturavics Emmuska; az urak közül pedig az angol kalapos Jékey Dániel dr., Szappanyos Pál, a mi fess hadnagyunk, Guzman Laczika, a csepkőbarlang rejtélyeinek kutatója; végül a kis Várjon Bélácska, a jövő század generálissa; valamint az előbb emlitett urak közül a fiatalabb nemzedék. Utunknak állandó kisérője volt a csipős hajnali szellő, ez kiverte szemeinkből az álmot és gyors ügetésben tértünk haza Borberekbe, hol fellármáztuk vidám kaczajunkkal a honmaradt fürdővendégeket, csak egyedül Förster bácsit, Borberek törzsvendégét, a „Bowle” hires „szerkesztőjét” nem, ki ugy látszik nagyon el volt szenderedve Morpheus karjaiban.
Mindenki egy szép nap emlékével távozott haza. De miért idézem az eltöltött borbereki napok emlékeit? Messze tüntek azok és én szobámban Kolozsvár vásári zaját, a közúti vasut dübörgését, fülsüketitő csengetését hallom, a mi fölráz álmadozásaimból, ábrándozásaimból.
Visszaemlékezésemet egy szép verssel fejezem be, melyet egyesületünk költői lelkü főpénztárosa irt Borberekről és mely igy hangzik:
Tövében az Ünőkőnek
Gyopárcsokrot kinek kötnek?
Szól a csengő, kocsi robog...
S az érkezők szive dobog.
Feldobog a jelvény alatt,
Hisz tricolor rajt’ a szalag.
S azt tündéri lány kezecskék
Épp’ a szivünk felé tüzték.
Vadregényes fenyves alján,
Szirtekkel a jobbján, balján
Ott fakad egy csoda forrás,
Hol égbe nyul két hegyórjás.
Gyopár termő Korongyosnak,
S fenséges Ördögszorosnak
Szakadékán bányatelep:
Ott rejtőzik szép Borberek.
S a turista vidám csapat,
Gondolatra, szivre szabad,
A felhőkig magasra tört:
Hisz az E. K. E. áll ott ma őrt!
Fel turisták, ide jertek
Vigyük hirét e szép kertnek:
Káprázatos virágszőnyeg,
Mit havasi villik szőnek.
Borviz bugyog a sziklából,
Balzsamos lég fűből, fából,
Fenyőillat, zugó patak
Oly édesen elringatnak.
S mikor hajnal rózsafénye,
Gloriát von e vidékre,
Egy szép emlék szárnya lebben
S hódolattal vissza rebben.
A szerkesztő (Főtitkár) lábjegyzete
*Hogy olvasóinknak fogalmuk legyen egy radna-borbereki amazonról, e czikk elején annak irójának, a legdelibb és legbátrabb turistanőnek képét mutatjuk be, a mint kirándulásra készen várja a vezető rendelkezéseit.
Lábjegyzetek (Budai Péter)
1Megjelent az Erdély III. évfolyamának 10-12. számában (250-256. oldal), 1895-ben.
2A manapság sokszor inkább „elhagyatott, sivár” jelentésűként értelmezett szó jelentése akkoriban „kellemes látványt nyújtó” volt.
3Dombhát vagy más néven Dombhátfürdő (románul: Anieş), egykor a Bethlen grófok tulajdona, már Radnaborberek felvirágzása előtt is ismert fürdőhely volt, vizét gyomorbajok és légzési zavarok ellen javallották. Határában találhatók Radna várának maradványai.
4Valószínűleg a közeli Schneider-barlangot látogathatták meg a fürdővendégek.
5Radnaborberek elsősorban a bányásztelepülés volt (ahogy a környékben máshol is, főleg ólomércet bányásztak itt), vasban gazdag szénsavas vizére alapozva az 1891-ben alakult Erdélyi Kárpát Egyesület igyekezett klimatikus üdülőtelepet kiépíteni.
6A Bánya-patak (Izvorul Băilor, vagy más másképpen: Baia) völgyéről van szó.
7Gróf Zichy Domonkos, az 1848-49-es szabadságharc előtt rozsnyói, majd veszprémi püspök. Testvérét, Ödönt (Jenőt) Görgey hazaárulás vádjával kivégeztette, majd később ő maga is menekülni kényszerült. Tisztségéről lemondva előbb Ausztriába, majd később Erdélybe ment, ahol az Óradna melletti Major településen élt 1858-tól haláláig, 1879-ig. Itt kórházat alakított ki a beteg parasztok számára, valamint jelentős áldozatokkal támogatta a környék görög katolikus egyházait.